SC Votes: Election returns - wistv.com - Columbia, South Carolina |

SC Votes: Election returns

Updated:

COLUMBIA, SC (WIS) - Tuesday was Election Day in the Midlands and many cities across the country. Results from elections in the Midlands are below.

Aiken | Batesburg-Leesville | Bethune | Bowman | Branchville | Eutawville | Holly Hill | Irmo | Mayesville | Monetta | North | Norway | Pelion | Pine Ridge | Prosperity | Springfield | Swansea | Wagener | West Columbia

BATESBURG-LEESVILLE

Mayor
Steve Cain - 473
James Wiszowaty - 683 - WINNER

Town Council
Pansy Buzhardt - 52
Mark DeLoach - 70 - WINNER

PELION

Town Council (2 seats)
Sam Jackson, Jr. - 54 - WINNER
Carlisle Rast - 46 - WINNER
Tom Siler - 32

PINE RIDGE

Mayor
David L. Busby - 258 - WINNER
Hazel Kanipe - 152

Town Council (2 seats)
Floyd Dinkins III - 293 - WINNER
Robert Myers - 183
Roger Simpson - 276 - WINNER

SWANSEA

Mayor
W. David Martin - 72
Doris Simmons - 22
Ray Spires - 148 - WINNER

IRMO

Town Council (2 seats)
Hardy King - 215 - WINNER
Barry Walker, Sr. - 142 - WINNER
Sarah Watson - 115

Sunday Beer Sales
Yes - 195
No - 74

WEST COLUMBIA

City Council
Liz Hydrick Deas - 52
Boyd Jones - 108 - WINNER

MAYESVILLE

Mayor
Pat Jackson
Selena Ruth Smith
Linwood Turner

BOWMAN

Mayor
Jimmy Aimar
Marion Glenn, Jr.

Council
Patsy Rhett
Hubert Stack
Michael Void

BRANCHVILLE

Council
Amy Ott Bryant
Benita Gibbs
Charles Bamberg
Nathaniel Lincoln
Gidget Vickers

EUTAWVILLE

Mayor
Margarte Acres
Harry Brown

HOLLY HILL

Mayor
Diane Bergen
James Jeffers
William Johnson

NORTH

Council
Rose Binyard
William Courtney, Jr.
Lee Scarborough Hughes
Julius Jones
John Sweat
Jeffrey Washington

NORWAY

Mayor
Brad Fogel
Jimmie Jacobs
James Preacher, Jr.

Council
Bonnie Fogle
Geraldine Bell
Tommy Burbage
Sandra Blake
Gregg Covington
Sarah Johnson
Ronald Hinnant
Michael Singleton

SPRINGFIELD

Mayor
Wanda Dandeneau
Jason Etheridge
Marilyn McCormick

Council
Eddie Lee
Lydia Lackey
Josie Williams
Hattie Woods

AIKEN

Aiken Co. Council District 5
Sandy Haskell - 671 - WINNER
Judy Hamilton - 199

MONETTA

Town Council (Vote 2)
Michael Cumbee - 16 - WINNER
Charles McKay - 11
Nathan Shuler - 12 - WINNER

WAGENER

Town Council (Vote 2)
J Marion Hudson - 87- WINNER
John Hudson - 87 - WINNER
Andrew O'Bryne Sr. - 14

BETHUNE

Mayor
Glenn Davis - 119 - WINNER
Avery Hunter - 23
John Heflin - 53

Council
Gayle Beasley - 107 - WINNER
Cynthia Austin - 78
Jimmy Steen - 102
Angela Blackwell - 66

PROSPERITY

Mayor
Larry Spotts - 109
Derrick Underwood - 231 - WINNER

Council (2 seats)
Bruce Connelly - 140 - RUNOFF
Allen Gallman, Jr. - 146 - RUNOFF
Robert Martin, Jr. - 110
Catherine Eldridge - 89
Mike Hawkins - 145 - RUNOFF
Andy Stout - 26

Powered by WorldNow